Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) w skrócie WEF uważa, że Kryptowaluty i Blockchain nadal będą integralną częścią nowoczesnej gospodarki.
W poniedziałkowym wpisie na blogu międzynarodowa organizacja mówiła o tym, co przyniesie przyszłość dla branży kryptowalut. Światowe Forum Ekonomiczne szczególnie podkreśliło szerokie zastosowania kryptowalut i technologii blockchain, dodając, że ich wykorzystanie w sektorze usług finansowych już jest godne uwagi.
„Rzeczywiście, jako test utrzymującej się siły aktywów cyfrowych i blockchain w centrum usług finansowych (i innych obszarów globalnej gospodarki), obserwuj, co robią duże banki i dojrzałe firmy świadczące usługi finansowe, a nie to, co mówią”.
Raport mówi o tym, że JPMorgan zdobył reputację za przyjazne stanowisko wobec sektora kryptowalut.
World Economic Forum porównało zastosowanie kryptografii i technologii blockchain do objęcia cyberbezpieczeństwa i transformacji cyfrowej. „Objęcie technologii kryptowalut jest nieuniknione” – powiedziała organizacja.
Organizacja przyznała, że branża kryptowalut nie jest wolna od ryzyka, podobnie jak każdy inny sektor związany z finansami. Zauważyła jednak, że przejrzysta natura kryptowalut daje złym ludziom niewiele możliwości do tuszowania śladów oszustw.
Światowe Forum Ekonomiczne nazwało 2022 „strasznym rokiem dla kryptowalut”. Ogólnie rzecz biorąc, ponad 2 biliony dolarów wyparowało z rynku kryptowalut, który spadł do około 800 miliardów dolarów ze szczytów w 2021 na poziomie około 3 bilionów dolarów.
Organizacja zauważyła, że ostatnie incydenty, w szczególności upadek FTX, niegdyś trzeciej co do wielkości giełdy kryptowalut na świecie, spowodowały znaczny spadek zaufania użytkowników do branży, a także zwróciły uwagę regulatorów.
„Politycy, którzy bili na alarm o nadmiernym ryzyku kryptowalut, jednocześnie nie tworząc sensownych regulacji, zostali pomszczeni nie jedną, ale wieloma porażkami na dużą skalę”.
Co ciekawe, World Economic Forum porównało krach na rynku kryptowalut w 2022 roku z pęknięciem bańki dot-com na początku lat 2000, twierdząc, że umocni to całą branżę kryptowalut.