Portfel kryptowalut umożliwia bezpieczne przechowywanie kapitału. Istnieje wiele rozwiązań, które pomagają w zabezpieczeniu środków, które posiadamy. Na rynku znajdują się różne rodzaje portfeli kryptowalutowych. Z niektórych można skorzystać online, a niektóre można zakupić w formie urządzenia. W tym artykule powiemy Ci jaki portfel kryptowalut wybrać.
Co to jest portfel kryptowalut?
Na początku warto wyjaśnić sobie, czym jest portfel kryptowaluty, gdyż bardzo istotnie różni się on od zwykłego portfela z życia codziennego. Po zwykły portfel można sięgnąć w każdej chwili i wyciągnąć z niego pieniądze lub jakieś dołożyć. Nie ochrania on jednak w żaden sposób pieniędzy, nie wliczając oczywiście ochrony przed zniszczeniem czy zachlapaniem banknotów. Portfel kryptowalutowy to zupełnie inna technologia.
Portfel kryptowalutowy można bardziej przyrównać do dowodu osobistego niż klasycznego portfela. W pewnym uproszczeniu jest to tożsamość kupującego Bitcoina lub inną kryptowalutę. Adres portfela umożliwia rejestrację w blockchainie. Ogólnie rzecz ujmując, jest to program, nośnik danych, urządzenie czy usługa, której zadaniem jest przechowywanie kluczy publicznych lub prywatnych do transakcji kryptowalutowych. Poza tym często oferuje także możliwość szyfrowania i podpisywania informacji. Może to skutkować na przykład wykonaniem smart kontraktu, transakcji kryptowalutowej lub nawet legalnego podpisania dokumentu.
Czy potrzebujesz portfela kryptowalut?
Techniczne rzecz ujmując, nie potrzebujesz portfela kryptowalut (cold wallet), gdyż możesz je po prostu zostawić na giełdzie, na której zostały one zakupione. Nieco metaforycznie giełdę kryptowalut można przyrównać do kantora, w którym wymienia się pieniądze. Idąc do niego z gotówką, wymienia się walutę na inną, którą później zabiera się ze sobą. Pozostawienie pieniędzy na giełdzie można przyrównać do pozostawienia pieniędzy w kantorze. Jest to tak zwany hot wallet, który zostanie dokładniej opisany w dalszej części.
W związku z tym lepiej być bezpiecznym niż później żałować, gdy giełda upadnie czy zostanie zhakowana. Inwestor nie ma żadnej gwarancji, że jego środki na giełdzie są bezpieczne poza oczywiście zapewnieniem samej giełdy kryptowalutowej. Historia jednak pokazała nieraz, że giełdy upadają w najmniej ciekawych momentach. Portfel kryptowalutowy przyda się szczególnie podczas obracania większymi sumami pieniędzy. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można ochronić swój kapitał.
Jak działa portfel kryptowalut?
Jak już zostało wyjaśnione wcześniej, portfele kryptowalut są w zasadzie oprogramowaniem lub sprzętem. Mogą i często różnią się od siebie dość znacząco, chociaż wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o bezpiecznym dostępie do dowolnej kryptowaluty, którą się posiada. Warto wspomnieć, że nie zawiera on żadnej rzeczywistej kryptowaluty, a zamiast tego przechowuje informacje o kluczu publicznym bądź prywatnym, który konieczny jest do przeprowadzania transakcji za pomocą kryptowalut. Sama kryptowaluta jest bowiem przetrzymywana w blockchainie, który porównać można do wirtualnej księgi, służącej jako podstawa działania licznych zdecentralizowanych kryptowalut.
Klucz publiczny i klucz prywatny
Portfel kryptowalutowy zwykle używa jednego z dwóch rodzajów kluczy:
Klucz publiczny działa nieco na zasadzie numeru konta bankowego. Można go bezpiecznie udostępnić danemu podmiotowi, bez zbędnego narażania bezpieczeństwa samego portfela. Umożliwia on otrzymywanie kryptowalut w transakcjach, zwykle przy wykorzystaniu adresu portfela.
Klucz prywatny pozwala na dostęp do faktycznej kryptowaluty w blockchainie. Jeżeli podmiot zewnętrzny uzyska dostęp do klucza prywatnego, jego właściciel może wpaść w poważne tarapaty.
Warto zapamiętać: „Not your keys not your coins” – co oznacza, że jeśli nie masz klucza prywatnego do portfela to nie są to tak właściwie „twoje” coiny. Przykładowo przechowujesz je na giełdzie FTX, która z dnia na dzień upada. Nie jesteś wtedy w stanie odzyskać swoich kryptowalut.
Rodzaje portfeli kryptowalut
Wcześniej wspomnieliśmy, że portfele ogólnie można podzielić na programowe i sprzętowe. Portfele programowe często nazywane są także hot wallet, a sprzętowe cold wallet.
Portfele programowe (Hot wallet)
Ich największą zaletą jest wygoda. Umożliwiają one bowiem wykonywanie transakcji w czasie rzeczywistym. Przywołując metaforę z poprzedniej części, jest to jednak portfel, który pozostawiony jest w kantorze. Służą one do codziennego użytku, handlu i różnych innych przekazów. Środki dostępne są zawsze, gdy istnieje dostęp do internetu. W takim portfelu przechowywane są środki na giełdach. Zalicza się do nich wszystkie aplikacje na smartfonach, komputerach, a także wszelkie portfele online i w niektórych przypadkach również portfele mobilne. Informacje o utratach kryptowalut przez użytkowników dotyczą właśnie portfeli programowych.
Portfele sprzętowe (Cold wallet)
To wszystkie portfele, które przechowują kryptowaluty bez względu na to, czy istnieje stały dostęp do sieci. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie do przechowywania swoich środków, gdyż podłączane są do sieci dopiero w momencie, gdy chce się przeprowadzić transakcję. Oczywiste jest to, że pewne środki będą przechowywane na hot wallet, gdyż w ten sposób będzie można nimi wygodniej handlować. Większe sumy powinny jednak znaleźć się na portfelach sprzętowych. Zapewnia to pewną ochronę przed kradzieżą i utratą kryptowalut, gdyż wszelkie złośliwe oprogramowanie nie będzie miało dostępu do środków. Bardzo często posiadają one dodatkową ochronę, na przykład w postaci specjalnego hasła.
Jaki portfel kryptowalut wybrać?
Odpowiedź brzmi: To zależy.
Zostało już ustalone, że portfele, które nie wymagają ciągłego dostępu do sieci, są o wiele bezpieczniejsze. Jedno z bardziej popularnych rozwiązań oferuje firma Ledger. Portfel sprzętowy ledger zapewnia dostęp do dużej liczby zasobów za pomocą tylko jednego urządzenia. Kontrolowany jest ze smartfona lub podłączony do komputera przez USB. Ma także kilka funkcyjnych przycisków na obudowie i wyświetlacz do sprawdzania transakcji. Posiada bardzo wysoki poziom zabezpieczeń oraz dołączony jest do niego klucz prywatny.
Do bieżącego handlowania kryptowalutami lepszy będzie jednak hot wallet, który założyć można na dowolnej giełdzie kryptowalutowej. Popularnymi na rynku giełdy to Binance czy Kraken. Popularnym rozwiązaniem na smartfony jest także Revolut, który umożliwia również obrót akcjami na tradycyjnej giełdzie. Przetrzymywanie środków w tego rodzaju portfelach jest jednak mniej bezpieczne niż w odłączonym od sieci portfelu.
Portfel kryptowalut – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Początkujący inwestorzy często mają problem z wyborem właściwego portfela na kryptowaluty. Nic w tym dziwnego, gdyż na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór portfeli i bez potrzebnej wiedzy, ciężko jest wybrać najlepsze rozwiązanie. Zasadniczo wszystko sprowadza się do potrzeb i sum, jakimi chce dysponować inwestor. Przy wyborze odpowiedniego portfela kryptowalut warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
Częstość dokonywanych transakcji – hot wallet są istotnie lepsze dla bardziej aktywnych inwestorów. Jedynie kilka kliknięć pozwoli na zakup lub sprzedaż kryptowaluty. Jeszcze raz warto przestrzec przed przechowywaniem większej liczby środków na giełdach. Cold wallet lepiej sprawdzi się u osób inwestujących długoterminowo.
Przedmiot transakcji – nie wszystkie giełdy oferują dostęp do wszystkich kryptowalut, podobnie jaka nie wszystkie portfele obsługują każdą kryptowalutę. Lepsze modele są bardziej uniwersalne i umożliwiają handel wieloma różnymi walutami, podczas gdy inne oferują dostęp zaledwie do kilku.
Spokój – szczególnie dla inwestorów obracających większymi sumami. Zawsze jednak warto pamiętać, aby inwestować tyle, ile jest się w stanie stracić. Mimo wszystko jednak dla osób, które boją się cyberataków czy upadku giełd, a także dla tych, które posiadają większą sumę pieniędzy w kryptowalutach, posiadanie cold wallet, który zawsze można mieć gdzieś pod ręką będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to najbezpieczniejsza opcja na ten moment.
Koszty – każdy zakup niesie ze sobą pewne koszty. O ile większość hot wallet założyć można za darmo, o tyle podczas korzystania z nich często naliczane są dodatkowe opłaty. Cold wallet natomiast będzie wiązał się z większym kosztem początkowym.
Podsumowanie
Podsumowując nasz artykuł, wybór portfela kryptowalut zależy od twoich preferencji. Jeśli często robisz transakcje, handlujesz swoimi coinami to wygodniejsze dla Ciebie będzie posiadanie hot walletu na przykład na giełdzie Binance. Jeśli jesteś tzw. HODLerem czyli kupiłeś krypto i czekasz na wzrosty to zainwestuj w cold wallet taki jak Ledger Nano S.